Достапни линкови

Скопје/Загреб: Бугарија забрани увоз на птици од Македонија, а ЕК од Загреб


Бугарија забрани увоз на живи птици и продукти од Македонија, поради болеста Њукасл и сомнежот за заразеност на птиците во битолското село Могила, е соопштено од бугарското министерство за земјоделство. Денеска и Европската Комисија воведе забрана за увоз на живи птици и живински производи од Хрватска, откако во земјата беше регистрирано присуство на птичји грип. Одлуката е донесена врз основа на потврдените случаи за присуство на вирусот Ха5, а се прават дополнителни тестови за да се утврди дали постои и присуство на смртоносниот вирус Х5Н1 кај заразените птици, се наведува во соопштението на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG