Достапни линкови

Авганистан: Најмалку пет загинати при земјотрес


Пет лица загинаа, додека повеќе куќи се уништени во земјотресот што денеска го погоди источниот дел на Авганистан, во близина на границата со Пакистан. Како што изјави портпаролот на авганистанското министерство за одбрана Мохамед Захир Азими, армиски тимови се упатени на теренот, за помош на настраданите. Пакистанскиот сеизмолошки центар соопшти дека регистрирал два земјотреси, едниот со јачина од 5,2 степени, а вториот бил со силина од 4,9 степени. Инаку, во силниот змјотрес што на почетокот од месецов го погоди Пакистан, загинаа 58 илјади лица.
XS
SM
MD
LG