Достапни линкови

Варшава: Втор круг од претседателските избори


Преку 30 милиони гласачи денеска во Полска избираат наследник на досегашниот претседател Александар Квашњевски во рамки на вториот круг од претседателските избори. Гласачите избираат помеѓу Доналд Туск од Граѓанската платформа и конзервативецот Лех Качински од Партијата за право и правда, кои од вкупно 10 кандидати за претседателските избори се пласираа во вториот изборен круг. Според анкетите нема одреден фаворит помеѓу двајцата кандидати.
XS
SM
MD
LG