Достапни линкови

Вашингтон: Протести во организација на Нација на исламот


Повеќе илјади афроамериканци протестираа во Вашингтон на десетата годишнина од Милионскиот протест. Демонстрациите беа во организација на лидерот на исламското движење Нација на исламот, Луис Фаракан. На протестот беше изразено незадоволството од спасувачките акции на владата за помош на настраданите, пред се афроамериканци од Ураганот Катрина, како и за поголеми права на малцинставата во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG