Достапни линкови

Њујорк: Метју Нимиц не планира нова идеја за решавање на спорот


Посредникот на Обединетите Нации Метју Нимиц не планира да престави нова идеја за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје со уставното име на Република Македонија, изјавил во Њујорк преставник на Генералниот секретар Кофи Анан за солунската агенција МПА. Грчкиот амбасадаор Адамантиос Василакис на почеток на неделава на Нимиц му го вратил последниот предлог за тројно именување на Република Макеонија како неприфатлив.
XS
SM
MD
LG