Достапни линкови

Букурешт: Пронајдена трага од птичји грип во Романија


Романското министерство за земјоделство потврди дека во земјата е пронајдена тага од вирусот на птичји грип. Европската комисија веќе најави воведување забрана за увоз на секаков вид живина од Романија и покрај тоа што тимот експерти на Унијата соопшти дека се потребни дополнителни испитувања дали станува збор за вирусот Ха 5 Ен 1, кој би можел и да се пренесува меѓу луѓето.
XS
SM
MD
LG