Достапни линкови

Багдад: Сунитите побараа од нивните приврзаници да гласаат за референдумот


Претставници на сунитската Исламска партија во Ирак побара од приврзаниците да гласаат за уставот на референдумот што треба да се одржи в сабота. Повикот дојде откако, со посредство на американски дипломати, претставници на шиитите, курдите и сунитите постигнаа согласност откако ќе биде изгласан уставот да може да се надополнува со амандмани кои ги бараат сунитите.
XS
SM
MD
LG