Достапни линкови

Берлин: Меркел ќе биде нов германски канцелар


Лидерот на германските конзервативци Ангела Меркел веројатно ќе биде новиот канцелар на Германија. Претставници на Христијанско-демократската Унија и на Социјал-демократите соопштија дека била постигната согласност Меркел да биде на чело на новата коалициона влада. Формалното објавување се очекува денеска, по средбата Шредер – Меркел во Берлин.
XS
SM
MD
LG