Достапни линкови

Варшава: Денеска се одржуваат претседателски избори


Во Полска денеска се одржуваат претседателски избори, на кои околу 30 милиони регистрирани гласачи избираат наследник на досегашниот претседател Александар Квашњевски. На изборите учествуваат 12 кандидати, а според анкетите најголема шанса за победа имаат лидерот на либералната Граѓанска платформа Доналд Траск и претседателот на конзервативната партија Право и Правда, Лех Качињски. Двете партии победија и на неодамнешните парламентарни избори во Полска.
XS
SM
MD
LG