Достапни линкови

Пекинг: Кина годинава ќе оствари 100 милијарди долари трговски суфицит


Кина предвидува дека годинава ќе оствари рекорден надворешно-трговски суфицит од 100 милијарди долари. Кинеското министертво за трговија оценува дека големиот суфицит, заедно со порастот на извозот за 30 насто, може да предизвика проблеми во трговската размена. Само американскиот трговски дефицит во размената со Кина во минатата година изнесуваше 162 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG