Достапни линкови

Берлин: Средба Шредер – Меркел за договор кој ќе раководи со новата влада


Германскиот канцелар социјалдемократот Герхард Шредер и лидерот на конзервативците Ангела Меркел денеска ќе одржат уште една средба во обид да се договорот кој ќе ја раководи новата влада. Шредер и Меркел претходно изјавија дека се за формирање заедничка влада, но оти се уште не можат да се согласат за тоа кој да биде иден германски канцелар.
XS
SM
MD
LG