Достапни линкови

Њујорк: ОН и САД загрижени поради новите ирачки правила за референдумот


Обединетите Нации и Соединетите Држави изразија загриженост поради новите правила што ги усвои ирачкиот парламент во врска со спроведувањето на претстојниот референдум за уставот на земјата. Според оцнките, овие правила, меѓу нив и за тоа со колку гласови ќе се смета за валиден резултатот од референдумот, се во спротивност од меѓународните стандарди и оти треба да бидат сменети.
XS
SM
MD
LG