Достапни линкови

Скопје: Десет години од атентатот на Глигоров


Денеска се навршуваат десет години од атентатот врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров. Тој го преживеа атентатот, но се здоби со тешки повреди во пределот на главата. Во атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот Илчо Теовски. Се уште е отворена истрагата за тоа кој стоел зад атентатот што беше изведен со автомобил бомба пред хотелот Бристол во Скопје.
XS
SM
MD
LG