Достапни линкови

Дрезден: Гласање за парламентарните избори


Граѓаните на Дрезден денеска гласаат во рамки на предвремените парламентарни избори, кои пред две недели беа одржани во Германија, а кои во овој град беа одложени поради смртта на локален кандидат за изборите. Околу 220 илјади регистрирани гласачи треба да изберат претставници во Бундестагот, иако резултатите од гласањето во Дрезден, нема да имаат влијание на сегашните тесни резултати меѓу Меркел и Шредер, но може да влијаат врз преговорите за составување нова влада.
XS
SM
MD
LG