Достапни линкови

Луксембург: Европската Унија на итен состанок за турското прашање


Министрите за надворешни работи на ЕУ, денеска ќе остварат средба во рамки на вонредниот состанок за решавање на кризата пред почетокот на разговорите за приемот на Турција во Унијата, по предлогот на Австрија на Анкара да и биде понудено делумно членство во европското семејство. Како што пренесуваат агенциите, турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган му соопштил на австрискиот канцелар Волфганг Шисел дека Турција нема да прифати никаква друга опција, освен целосно членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG