Достапни линкови

Бајонкур: Лансирана руската ракета Сојуз


Од Бајконур – Казахстан за Меѓународната Вселенска станица е лансирана Руската ракета Сојуз со руско-американски екипаж, а во неа се наоѓа и американскиот милионер Грег Олсен. 60 годишниот физичар Олсен кој со тоа стана третиот турист во вселената за 10 дена пат и престој во вселената плати 20 милиони долари. Пред него тоа го напарвија американецот Денис Тито во 2001 и јужно африканецот Марк Шатлворт во 2002 година.
XS
SM
MD
LG