Достапни линкови

Ташкент: Американските сили ќе се повлечат од Узбекистан


Американскиот дипломат Даниел Фраид, по разговорите во Ташкент со узбекистанскиот претседател Ислам Каримов, изјави дека американските сили ќе се повлечат од воената база во Узбекистан и оти нема да има нови преговори. Тој оцени дека узбекистанско – американските односи се во многу тежок период, откако Вашингтон изрази загриженост за ситуацијата со човековите права во таа земја, по што владата во Ташкент побара американските сили да си заминат.
XS
SM
MD
LG