Достапни линкови

Варшава: Победа на конзервативците на изборите


Центро десничарските партии во Полска се очекува денеска ги започнат преговорите за формирање нова влада откако на вчрешните избори загуби левичарската влада. Според првичните резултатите конзервативната партија Закон и Правда и нејзиниот сојузник Граѓанската палтформа, и двете потекнуваат од движењето Солидарност, добија мнозинство места во парламентот. Владејачката демократска алијанса, потресена од корупциски скандали, доби само единаесет проценти од гласовите.
XS
SM
MD
LG