Достапни линкови

Полска: Денеска се одржуваат парламентарни избори


Во Полска утринава започнаа парламентарните избори, на кои околу 30 милиони регистрирани гласачи, треба да изберат 460 пратеници на долниот дом, Сејмот и 100 сенатори. Според анкетите се очекува убедлива победа на опозиционите либерали и конзервативци. Последните истражувања предвидуваат дека излезноста на изборите ќе биде околу 59% од вкупниот број на електоратот.
XS
SM
MD
LG