Достапни линкови

Багдад: Ирачкото министерство за внатрешни продолжува со истрагата за инцидентот во Басра


Ирачкото министерство за внатрешни работи ја продолжува истрагата во врска со акцијата на британската војска за ослободување на двајца нејзини припадници од затворот во Басра. Во меѓувреме, британското министерство за надворешни работи побара од ирачките власти, кои ја критикуваа акцијата, да останат мирни се додека не биде завршена истрагата. Британските сили во понеделникот со тенкови гги урнаа ѕидовите на затворот за да ги ослободат војниците кои беа обвинети за убиство.
XS
SM
MD
LG