Достапни линкови

Тексас: Ураганот Рита се засилува


Ураганот Рита во Мексиканскиот Залив, како што јавуваат агенциите, се засилува и сега е во категоријата три, односно тропска бура со ветрови од сто осумдесет и пет километри на час. Вчера ураганот зафати некои острови во близина на Флорада, но не предизвика големи материјални штети. Сепак, метеоролозите очекуваат Рита да добива во интензитет и во наредните денови да ги погоди крајбрежните делови на Тексас, Луизијана и Мексико.
XS
SM
MD
LG