Достапни линкови

Свет: Пораст на цената на нафтата


Цената на нафтата на светските пазари порасна за повеќе од 4 долари по барел поради загриженоста дека нова тропска бура наречена Рита би можела да ги погоди американските нафтени капацитети во мексичкиот залив. На Њујоршката берза барелот сега е 67,39 долари. Министрите на ОПЕК денеска во Виена денеска треба да го разгледаат барањето за зголемување на производството за два милона барела дневно за да им се излезе во пресрет на потребите.
XS
SM
MD
LG