Достапни линкови

Авганистан: Продолжува собирањето на гласчките кутии по изборите


Во Авганистан продолжува собирањето на гласачките кутии по вчерашните парламентарни избори први во изминативе триесет и пет години. Милиони гласачи, и покрај страхувањата од талибанските закани за напади врз избирачките места, го дадоа својот глас. Според првичните податоци, одѕивот бил над пеесет насто или околу шест милиони гласачи. Пребројувањето на гласовите ќе почне утре, а резултатите не се очекуваат во наредниве две недели.
XS
SM
MD
LG