Достапни линкови

Осло: Денеска парламентарни избори


Во Норвешка денеска се одржуваат парламентарни избори на кои околу три ипол милиони гласачи треба да се изјаснат меѓу централно десната коалиција на власта и на левичарската опозиција. Според најновите анкети, трката ќе биде многу тесна. Норвешкиот параламент има сто шеесет и девет пратеници.
XS
SM
MD
LG