Достапни линкови

Вашингтон: Американската влада ќе додели помош за настраданите од „Катрина“


Американскиот претседател Џорџ Буш го обелодени планот на неговата влада на десетици илјади семејства погодени од ураганот Катрина да им даде итна помош од по две илјади долари. Веднаш потоа, американскиот Конгрес одобри дополнителна помош од над пеесет милијарди долари за настраданите, што ја побара претседателот Буш. За сега официјалниот биланс на жртвите е скоро триста и дваесет. Меѓутоа, се страхува дека бројот ќе биде многу поголем.
XS
SM
MD
LG