Достапни линкови

Брисел: Работниците на отворено нема да бидат заштитени од сонцето


Градежниците и келнерите кои работат на отворени услови нема да бидат заштитени од сонцето, според правилата на Европската Унија. Во Европскиот Парламент имено по гласањето за ова прашање победија про – бисниз конзервативците, либералите и десничарите. Земјите членки сега индивидуално можат да решат дали работодавците ќе го заштита персоналот од сончевата штетна радијација.
XS
SM
MD
LG