Достапни линкови

Каиро: Броење на гласовите од вчерашните претседателски избори


Во Египет се пребројуваат гласовите по вчерашните претседателски избори а резултатите не се очекува да бидат познати до недела. Според независните посматрачи забележани се многубројни нерегуларности и според критиките не е направен чекор напред кон демократијата. Се очекува актуелниот претседател Хосни Мубарак, кој е на власт 24 години лесно да ги победи 9 – те против кандидати. Кандидатот Ајман Ноур најави дека ќе побара повторување на изборите.
XS
SM
MD
LG