Достапни линкови

Њу Орлеанс: Градоначалникот ја овласти полицијата и војската да употреби и сила за евакуација на нас


Градоначалникот на Њу Орлеанс Реј Негин ги овласти полицајците и војниците, доколку е потребно, и на сила да ги евакуираат луѓето кои сеуште се наоѓаат во поплавените делови на градот. Водата полека се повлекува, но стручњаците предупредуваат на можна нова катастрофа од загадување и ширење заразни болести. Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека ќе покрене истрага за можните пропусти во справувањето со последиците од ураганот, но оти сега приоритет е да им се помогне на настраданите.
XS
SM
MD
LG