Достапни линкови

Техеран: Извештај за иранската нуклеарна програма


Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека Иран продолжува со нуклеарните активности кои би можеле да бидат искористени за производство на нуклеарно оружје. Во извештајот на Агенцијата се наведува и дека Иран сеуште не е транспарентен во врска со неговата нуклеарна програма. Иранскиот преговарач Али Ларијани, како што пренесе државната телевизија во Техеран, изјавил дека извештајот на Агенцијата покажувал оти иранската нуклеарна програма е за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG