Достапни линкови

Токио: Мицубиши ќе продава робот што ќе зборува


Јапонската компанија Митцибуши соопшти дека ќе започне со продажба на робот кој ќе може да зборува. Компанијата соопшти дека роботот наречен „Вакамару“ распознава околу 10 илјади зборови и лица на најмалку десет луѓе, може да работи како куќна помошничка и исто така да го штити домот од евентуални кражби. Роботот ќе чини 14 илјади долари.
XS
SM
MD
LG