Достапни линкови

Пекинг: Преговорите за севернокорејската нуклеарна програма продолжуваат следната недела


Кина и Јапонија денеска одвоено соопштија дека 6-партитните преговори за Северно-корејската нукеарна програма ќе продолжат во наредната недела. Претходната рудна преговори, во почетокот на овој месец, заврши без конкретен договор. Пјонг Јанг побара да продолжи со нуклеарните активности за мирољубиви цели, а да се откаже од амбициите за нуклеарно оружје, но таквиот предлог го отфрлија Соединетите Држави и Јапонија.
XS
SM
MD
LG