Достапни линкови

Виена: Состанок за иранската нуклеарна програма


Новиот ирански преговарач за нуклеарната програма Али Ларијани денеска во Виена ќе се состане со шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мухамед Ел Барадеи. Агенцијата побара од Иран да запре со активностите за конверзија на ураниумот и се очекува на 3-ти септеври да објави извештај за тоа дали Техеран ги исполнува обврските. Ларијани вчера изјави дека Иран веќе не гледа причини за продолжување на преговорите со европската тројка, Британија, Франција и Германија.
XS
SM
MD
LG