Достапни линкови

Карлсруе: Парламентарни избори во Германија на 18 идниот месец


Германскиот сојузен уставен суд денеска во Карслруе донесе одлука дека закажувањето на предвремените парламентарни избори за осумнаесетти идниот месец е во согласност со уставот на Германија. Судот расправаше за ова прашање по барање на двајца пратеници на владејчаката социјалдемокротско зелена коалиција кои сметаат дека канцеларот Герхард Шредер без политичко оправдување побарал гласање за доверба во Бундестагот.
XS
SM
MD
LG