Достапни линкови

Багдад: Продолжуваат преговорите за нацрт уставот


Во Багдад продолжуваат преговорите меѓу шиитите, курдите и сунитите за нацрт уставот на Ирак на кој поради планот за федерализација му се противат сунитите. Американскиот претседател Џорџ Буш го повика сунитското малцинство да го прифати уставот, бидејки во него се гарантирани правата на малцинствата, на жените и на вероисповеста.
XS
SM
MD
LG