Достапни линкови

Шандонг: Финална фаза од заедничката воена вежба на Кина и Русија


Околу 9 илјади припадници на воените сили на Кина и на Русија денеска на полуостровот Шандонг на Жолто Море, ја започнаа финалната фаза од заедничката воена вежба Мировна Мисија 2005-та. На вежбата учествуваат и воени бродови, подморници, авиони и тенкови. Кинеските и руските генерали изјавија дека оваа вежба не е насочена против нидена држава, туку симулира акција за смирување на ситуацијата во земја зафатена од етнички конфликт.
XS
SM
MD
LG