Достапни линкови

Скопје: Денеска пристигнува шефот на кинеската дипломатија


Шефот на кинеската дипломатија Ли Џаоксинг, в недела, ќе допатува во прва официјална посета на Македонија, на разговори со највисокиот државен врв, соопштено е во Скопје. Според истите извори, министерот Џаоксинг, в понеделник, ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи Илинка Митрева, со шефот на државата Бранко Црвенковски, како и со премиерот Владо Бучковски.
Посетата на кинескиот министер Џаоксинг е во рамки на продолжението на политичкиот дијалог меѓу двете земји и потврда за позитивниот развој на македонско-кинеските односи, се наведува во соопштението на МНР. Според агендата, се предвидува потпишување на “Протокол за соработка на областа на архивите“ меѓу двете Министерства за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG