Достапни линкови

Гренланд: Завршија разговорите за глобалното затоплување


Преставници на 23 земји длабоко поделени за тоа како да се бори земјата против глобалното затоплување ги завршија на Греанланд разговорите со апел на домаќинот за итна акција. Тие посетија и глечер во отопување. Подрачјата на летен снег на Гренланд пак се проширија во последните години. Преставниците на Соединетите Држави, Европската Унија, Јапонија и Кина всушност на неформална 4 дневна средба се надеваа дека ќе ги омекнат политичките разлики откако Вашингтон се повлече од Протоколот од Кјото.
XS
SM
MD
LG