Достапни линкови

Пекинг: Руско – кинеската воена вежба денеска на кинеска територија


Првата руско кинеска воена вежба денеска се пресели на кинеска почва со што започна втората фаза од големите маневри. Целта на Мировна мисија 2005 во која учествуваат колу 10 илјади елитни војници, 14 бродови, амфибии и 60 авиони, е да ја подобрат координацијата во рамките на борбата против тероризмот, сепаратизмот и екстремизмот.
XS
SM
MD
LG