Достапни линкови

Белград: Вселенскиот патријарх Вартоломеј му упатил писмо на Бучковски


Според пишувањето на белградскиот весник Вечерње Новости, вселенскиот патријарх Вартоломеј Втори изразил длабока загриженост поради затворањето на таканаречениот Охридски архиепископ Јован, кој поради ширење на верска нетолеранција е осуден на две ипол години затвор. Вартолемеј, според весникот, му упатил протестно писмо на премиерот Владо Бучковски во врска со случувањата со српскиот егзарх во Македонија, Зоран Вранишковски.
XS
SM
MD
LG