Достапни линкови

Москва: Рускиот косоманут Крикалиов го собори рекордот за најдолг престој во вселената


Рускиот космонаут Сергеј Крикалиов денеска го собори рекордот за најдолг престој во вселената. Тој на Меѓународната станица мина над седумстотини четириесет и седум дена, со што го надмина рекордот на неговиот колега Сергеј Авдеев. Четириесет и чест годишниот Крикалиов треба да остане во Вселената до октомври годинава.
XS
SM
MD
LG