Достапни линкови

Багдад: Продолжуваат преговорите за предлог уставот


Ирачките лидери и натаму преговараат за нацрт уставот кој треба да биде на дневен ред на парламентот попледнето. Меѓу нерешените прашања се барањата на курдите и шиитите за поголема автономија, за што сунитите сметаат дека ќе доведе до распаѓање на Ирак. Шиитите бараат и поголема улога на исламот во легалниот систем на земјата.
XS
SM
MD
LG