Достапни линкови

Токио: Јапонскиот премиер се извини за страдањата предизвикани од јапонските војниц


На одбележувањето на 60 – годишнината од поразот во Втората Светска Војна јапонскиот премиер Јунихиро Коизуми се извини за страдањата кои ги предизвикале јапонските војници и изрази надеж дека Токио веќе никогаш нема да војува. Многумина во Кина и Јужна Кореја сметаат дека Јапонија се уште не се соочила со своето минато.
XS
SM
MD
LG