Достапни линкови

Багдад: Сунитите го отфрлија барањето за создавање шиитски автономен регион во Ирак


Членовите сунити во ирачкиот комитет што го подготвува новиот устав на земјата ги отфрлија барањата за создавање шиитски автономен регион. Тоа, како што објасни Кемал Хамдун, ќе доведе до поделба на Ирак. Вќера шиитскиот лидер Абдул Ал Хаким побара формирање автономен шиитски федералн регион во јужниот и централниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG