Достапни линкови

Нагасаки: 60 годишнина од нападот со атомска бомба


Во јапонскиот град нагасаки денеска се одбележува 60-годишнината од нападот со атомска бомба за време на Втората Светска Војна, во кој загинаа над 70 илјади луѓе. Во своето обраќање, градоначалникот на Нагасаки ги повика Соединетите Држави да се откажат од нуклеарното оружје, во интерес на мирот во светот. Слична порака во саботата во Хирошима упати и јапонскиот премиер Коизуми, на 60-годишнината од првиот атомски напад.
XS
SM
MD
LG