Достапни линкови

Палермо: Најмалку 13 загинати во авионска несреќа, 23 патници ја преживеале несреќата


Најмалку 13 лица загинаа додека тројца се впдат за изчезнати во авионската несреќа на тунискиот авион од типот АТР 72 кои вчера слета на морето во близина на Палермо, соопштија офицјални италјански преставници. Директорот на туниската авиокомпанија Тунинтер Монсеф Зуари изјави дека несреќата ја преживеале 23 патници. Сите 35 патници биле италјански државјани, додека четворицата членови на екипажот биле од Тунис. Од 23 преживеани 9 патници се наоѓаат во тешка состојба изјави капетанот на италјанската гранична полиција Џузепе Аверна.
XS
SM
MD
LG