Достапни линкови

Нигерија: Концерт за гладните


Музичарире од западна Африка денеска ќе одржат добротворен концерт за милиони луѓе во Нигерија на кои им се заканува глад. Концертот под наслов Музика против гладта, го организира првата дама од оваа пустинска земја Лараба Танџа, сопруга на претседателот Мамадуа Танџа. Штетите кои ги предизвикаа сушата и наездата од скакулци доведоа до недостаток од храна и ги доведе над 3 милиони луѓе на ивица на гладта, оценуваат ОН.
XS
SM
MD
LG