Достапни линкови

Флорида: „Дискавери“ се одвои од меѓународната вселенска станица


Спејс шатлот Дискавери се одвои од Меѓународната вселенска станица како прв чекор кон враќањето на Земјата. Дискавери осум дена беше закачен за станицата и за тоа време беа изведени неколку вселенски прошетки и поравка на заштитната обвивка на леталото. Претходниот шатл Колумбија пред две години се распадна кога влезе во атмосферата при што загинаа седуммина астронаути.
XS
SM
MD
LG