Достапни линкови

Минск: Полска го повика својот амбасадор во Белорусија на консултации


Полска го повика својот амбасадор од Минск на консултации откако Белоруските власти го притворија лидерот на полското малцинство Анжелика Борис обвинувајќи го дека украл пари од сопствената организација Унијата на Пољаците. Односите меѓу двете земји се тензични поради протерувањата на дипломатски преставнци од двете страни во изминативе денови.
XS
SM
MD
LG