Достапни линкови

Париз: Посета на израелскиот премиер Ариел Шарон


На денешната средба во Париз францускиот претседател Жак Ширак и израелскиот премиер Ариел Шарон се очекува да разговараат за билатерланите односи и за блискоисточниот мировен процес. Односите меѓу двете се заладени од минатата година откако Шарон им порача на француските евреи да имигрираат во Израел со цел да го одбегнат тамошниот антисемитизам. Во Франција, освен најголемата муслиманска, живее и најголемата еврејска заедница во Европа.
XS
SM
MD
LG