Достапни линкови

Вашингтон: САД загрижени порати зголемениот кинески армиски потенцијал


Пентагон изрази загриженост поради рапидното зголемување на кинескиот армиски потенцијал бидејќи верува оти долгорочно би била закана за соседните земји Во извештајот с вели дека Кина троши 90 милијарди долари годишно за одбрана, а пред неа се само Соединетите Држави и Русија. Кина само кон Тајван има насочено 700 ракети од краток дострел, а тој број се зголемува за сто ракети годишно.
XS
SM
MD
LG